Yaz kahvaltısı. Nane salatası…

Sıcaklardan çok şikayet ediyoruz ama kışın soğuğunda da bu sıcakları özleyeceğiz.

 

En azından yaz sabahları erken saatte sıcak çökmeden serin yaz kahvaltılarının tadı halen bir başka oluyor. Ferah ve keyifli, fazla ağırlık vermeyen sabah kahvaltının yanına yaraşan salatalarla daha da güzel oluyor sıcak yazlar…

 

Hemen bir taze nane salatası tarifi verelim.

 

MALZEMELER
————————-
1 demet taze nane
3 adet iri domates
3- sap dereotu
1 adet limon suyu
Zeytinyağı
Tuz

(Eğer Ege kıyılarındaysanız, semt pazarlarından ya da yakın köylerden bu mevsimde koruk bulma şansınız çok yüksek, bu salatayı limon yerine koruk suyuyla yapmanızı tavsiye ederim.)

 

YAPILIŞI
————————-

Yıkanmış ve ayıklanmış naneyi yaprak yaprak koparıp kaba koyun. Domates eğer organikse ya da bahçe domatesiyse kabuklarıyla çentik çentik kabaca kesin. Yok pazardan alındıysa kabuğunu soyun gerçekten kalın kabuklu oluyor. Bu mevsimde yemeklik Çanakkale domatesleri çok güzel oluyor. Domates güneşle beslenen bir meyve olduğu için yazın korkmadan domates yiyin. (Kimse domates tarlasına hormon atmıyormuş, güneş dururken hormona para harcamıyorlarmış. Pazarda bir çiftçiden öğrendiğim bir tüyodur.)

Ardından salata kasesine dereotunu doğrayın, limon ya da koruk suyu ve zeytinyağını ekleyin. Eğer şansınız varsa tatil yörelerinden birndeyseniz ve burası kıyı Ege ise köylü pazarlarındaki zeytinyağlarını kaçırmayın. Neredeyse doğal, kolza yağıyla seyreltilmemiş ya da marka zeytinyağlarına göre daha az seyreltilmiş has zeytinyağı bulabilirsiniz.

 

Hiç anlamam kimisi kokuyor diye sızma zeytinyağına bile burun kıvırıyor. Burnunuz düşer inşallah, her gün sağlıksız ne ile karıştırıldığı belli olmayan korkunç şeyleri marketlerden alıp market arabalarına atan insanları gördükçe dehşete kapılıyorum. İşlenmiş şeylere verilen paraların yarısıyla daha saf ve doğal beslenme şansına sahip olduklarını göremiyorlar. Kolaylarına mı geliyor acaba?

 

Beslenme kaynaklı kanserler, hazımsızlık ve sürekli şişkinlik problemleri aldı başını gidiyor. Bu kadar hormonlu ve yapay gıdadan sindirm sistemimizdeki iyi bakteriler yok oluyor; yok olunca da şişkinlik ve hazım problemi başlıyor. çözümü basit. Yoğurdunuzu evde mayalayın. Sindirim sistemimizdeki sindirime yardımcı bakteriler bir tek yoğurtta bulunuyor. Bunu da evinizde mayaladığınız yoğurtla ve piyasada Avrupa standartlarını kabul etmemiş bir iki marka yoğurtta bulabilirsiniz. Çünkü her ülkedeki insanların metabolizması yaşadığı coğrafyaya göre farklılık gösterir. Bir Norveçli’nin yoğurtan alması gereken kalsiyum, mineral ve bakteriler bizimle aynı olamaz. Tuturmuşlar herşeyi standartlaştırmaya…

 

İklim farklı bünye farklı siz siz olun kendi yoğurdunuzu kendiniz yapın. Piyasada benim bulduğum iki sağlıklı yoğurt markasını siz de keşfedebilirsiniz.

Paylaş:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • FriendFeed
  • MySpace
  • Reddit
  • StumbleUpon
  • Twitter

Tags: , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın