Sucuk ekmek ve sıcak şarap.

 Birkaç gündür İstanbul kar alarmında. Fakiri fukarayı kar telaşı aldı. İlginçtir zengini, keyf-i ala’yı da aynı telaş aldı. “Kartalkaya’ya mı, Abanta mı?” sorusuyla birlikte pazartesiyi de kara bağlayıp salıya Allah kerim, en kötü evden çalışrız deyip ofisinden laptopunu söken sökene… Ne şiş yansın ne kebap. Rahmetli Aytuş teyzem böylelerine ”Eli işte gözü oynaşta” derdi. Daha edepsiz birkaç lakırdı ettiğini biliyorum aslında ama bu kadarını aktarayım.

Bu kar kıyamette hiçbir yere çıkmayı düşünmüyorum. Evde oturup İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kar yağışına iyi hazırlandığına itimat edip, elektriklerin kesilmeyeceğini umarak eve kapandım. Sabah birinci gol; yaklaşık iki saat elektrikler kesikti. Neyse geldi umarız ki tekrarı olmaz. Hele ki dünya şehri olma yılında…

Eh bir kar menüsü vereyim, akşama evinizde “Kış oteli organizasyonu” yapın. Evinizin bahçesi de müsaitse birkaç arkadaşınız toplanıp mangalda sucuk ekmek. sıcak şarap gecesinden alası olur mu? Bu kara başka ne yakışır bilemem.

Bahçede yapıyorsanız, bir mangal ve daha önemlisi mangaldan anlayan bir erkek lazım. (Mümkünse nikahlı koca olması tercih sebebi, yoksa sevgili veya nişanlı da olur; evlenmeden önce emin olmak lazım mangal yakabiliyor mu, ufak tefek tamirattan anlıyor mu bilmek lazım. Evde yapacaksanız fırının ızgarasında da olur ve bir erkeğe gerek de kalmaz.)

MALZEMELER
———————
Kişi başı yarım kangal sucuk hesabıyla sucuk
Beyaz ekmek, kişi başı yarım ekmek hesabıyla
Küçük taze patatesler, 20 dakika ön haşlaması yapılmış.
Ben yanına biraz da füme hindi hazırladım… (Yanına pek bişey gerekmez ama hadi dedim sofra biraz daha şenlensin. Siz de yanına yakışacağını umduğumuz malzemeler kullanabilirsiniz.)

YAPILIŞI
———————-

Sucukları kesip soyun mangala yerleştirin. Pişirmeye hevesli biri elbet çıkacaktır sizde bu arada patatesleri mangalın koruna göme durun. Ya da bırakın heveslisi patatesleri de pişirsin. Siz sıcak şarabınızla ilgilenin. Bu arada mangal başındaki heveskar adama söyleyin; patatesler pişince bir zahmet ortada ikiye kesip tuz, kuru nane ve pul biber serpsin üzerlerine… Afiyet olsun…

SICAK ŞARAP

MALZEMELER

——————————-

Davetli sayısına göre iki-üç şişe yemeklik basit kırmızı şarap
1 portakal kabuğu rendesi
1 soyulmuş ve dilimlenmiş elma
1 adet tarçın kabuğu
4-5 adet karanfil
1 adet dilimlenmiş muz
İsteğe göre toz şeker

YAPILIŞI

——————————–

Şarabı ve malzemeleri bir tencereye alıp kaynatın. Altını kapatmadan önce arzu ettiğiniz tada gelene kadar toz şeker ekleyip karıştırıp altını kapatın. Şarabı bir kaba süzüp sıcak servis yapın.

Paylaş:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • FriendFeed
  • MySpace
  • Reddit
  • StumbleUpon
  • Twitter

Tags: , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın