Karlı kış ve peynir fondüsü…

Hazır böyle güzel yağan kar varken, işte sıcacık bir peynir fondüsü tarifi…

Peynir fondüsü, genellikle üç dişli uzun çatallara batırılan ekmek veya haşlanmış patatesle yenir ama sebzeler ve şarküteri ürünleriyle yenmesinde bir sakınca yok. Yanına da kocaman bir çanak yeşil salata ve beyaz şarap iyi bir eşlikçidir. Ancak ben yağan karı bahane edip sıcak şarapla servis ettim. Üzerine de bir Türk kahvesi ve unutulmaz Breakfast at Tiffany’s…

 

 

MALZEMELER

1 diş sarımsak (iki eşit parçaya kesilmiş)
1 su bardağı sek beyaz şarap
1 su bardağı rendelenmiş İsviçre Emmental peyniri… (Çedar ya da kaşar peyniri de olabilir)
1 su bardağı  gravyer peyniri
3 çay kaşığı mısır nişastası
Karabiber
100 ml kirş (vişne brendisi) ya da tatlı vişne şarabı kullanabilirsiniz.
Yarım rendelenmiş muskat
Bir lokmalık küpler halinde kesilmiş baget ekmeği (kabuklarıyla beraber kesin)
Kabuğuyla haşlanmış küçük taze patatesler
Mantar, brokoli, kabak gibi arzu ettiğiniz tüm sebzeler

Kuru et dilimleri
Rozbeef benzeri şarküteri ürünleri

 


 

YAPILIŞI

Sarımsağı, fondüyü hazırlayacağınız pişirme kabının içine sürün. Sek beyaz şarabı kabın içine koyup kısık ateşte ısıtın. Şarap peynirin direkt ateşle temasını engellediği gibi güzel bir tat da verecektir. Şarabın kaynamaya başladığını gördüğünüzde rendelenmiş emmental ve gravyer peynirlerini yavaş yavaş içine atın ve peynir topak haline gelmeyecek şekilde eriyinceye kadar karıştırın.

Başka bir kapta mısır nişastası ve kirşi (vişne brendisi) ya da vişne şarabını iyice karıştırın. Rendelenmiş yarım muskatı ve karabiberi ilave edin. Daha sonra karışımı, fondü kabında şarapla erimiş peynirle birleştirin. Kirş, peynirin tadının keskin ve acı olmasını engeller, mısır nişastası ise biraz koyu ve akışkan olmasına yardımcı olur.

İyice karıştırdıktan sonra fondü kabını ocaktan alarak yemek masasında kısık ateşin üzerine yerleştirin. (İspirto ocağı gibi fondü kabının üzerine yerleştirileceği alevli bir ocak) ya da mumlu fırın kapları da işinizi görür.

Not: Peynir fondüsü geleneksel olarak seramik ya da toprak kapta pişirilir. Eğer böyle bir kabınız yoksa normal tencerede de yapabilirsiniz. Fakat fondüyü mutfaktaki ocaktan aldıktan sonra masaya yerleştireceğiniz, küçük ve alevli bir fondülüğünüz olması şart.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • FriendFeed
  • MySpace
  • Reddit
  • StumbleUpon
  • Twitter

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın