Hangi çiçeği ne zaman ekelim?

 

 

Her bitkinin bakımı farklı olduğu gibi, her bitkinin gelişimini gerçekleştirdiği mevsim de farklılık gösterir.
Ülkemizde mevsimlerin bölgeler itibarı ile de farklı zamanlarda başladığı ve farklı seyrettiğinin unutulmaması gerekir.
 

NİSAN

Nisan ayının çiçeği: Papatya ve Itırşahi

Çiçek açan ya da güzel yapraklı ağaççıkların dikimine başlanır. Bir havuza ya da akvaryuma su altında yaşayan bitkilerin (nilüfer, su sümbülü) yerleştirilmelerine geçilir. Yaz aylarında çiçek açan yıllık bitkiler (Petunya, mine, ninya, karanfil, camgüzeli, godetya,, vb.) tahta sandıklara ekilir. Tohum ekilen yetiştirme sandıklarının ya da nazik bitki türlerinin bulunduğu saksıların üstleri, gölgelenmelerini sağlayacak bir üst örtü ile kaplanır. Gölgeleme örtüsü saydam muşambadan yapılır.

MAYIS

Mayıs ayının çiçeği: İnci çiçeği (Müge)

İlkbaharda ekilen soğanların (sümbül, lale, nergis, safran) yıllık otsu bitkilerin ve çiçek veren çok yıllık bitkilerin (çuhaçiçeği, papatya, menekşe, unutmabeni, cerastium) çiçek vermesi biter. Ağaçsıların (horçiçeği, kiraz, rodedondron, açelya vb.) çiçek vermeleri de sona erer ve yeşillikle kaplanırlar; güller çiçek açmaya başlar. Balkona sardunya, ağaçminesi gibi bitkilerin yanına çiçek veren ya da yapraklı ağaçsılar ve tırmanıcı bitkilerde yerleştirilebilir. Balkon çok güneş alıyorsa perde, hasır ya da naylon örtülerin uygun biçimde yerleştirilmesiyle ışığı kıran bir düzen kurulmalıdır. Bitkilerin aşırı güneşli saatlerde sulanmamaları, sulama suyunun soğuk olmaması çok önemlidir.

 

HAZİRAN

Haziran ayının çiçeği: Gül

Tırmanıcı bitkilerin dalları, tırmandıkları yapıya rafya ipiyle bağlanır. İlkbahar sonunda çiçek açan türlerin tohumları toplanmaya başlanır.


TEMMUZ

Temmuz ayının çiçeği: Peygamberçiçeği

Bitkilere verilen su artırılmalı ve asalakların oluşmamasına özen gösterilmelidir. Asalak görüldüğünde hemen asalakları yok eden bir ilaçla gerekli koruma önlemleri alınmalıdır; ilaçlamada en önemli nokta, hangi ilacın hangi asalak için etkili olduğunun bilinmesidir. Temmuz ayında yapılması gereken önemli bir işlemde ayıklama işlemidir.

 

 

 

 

OCAK

Ocak ayının çiçeği: Karanfil

Kötü havalar boyunca, saksılardaki ve tahta sandıklardaki bitkiler sulanmaz; ama soğukların daha ılımlı olduğu Ege ve Akdeniz yörelerinde sıcaklık 10 derece, havada kuru olduğu zaman az miktarda sulama yapılabilir.

 

ŞUBAT

Şubat ayının çiçeği: Menekşe ya da Kırmızı Gül

Çiçek vermeyi kesen ağaççıklar ve yeniden çiçek veren gül fidanları budanır. Çim alanlarda kış gübrelemesi önceki aylarda yapılmadıysa bu ay yapılmalıdır. Şubat ayı, balkonu düzenlemeye başlamak, konuma elverişli bitkileri seçmek için en uygun aydır.

MART

Mart ayının çiçeği: Fulya ya da Nergis

Kış aylarında bitkileri korumak için toprağa serilen saman, turba, bitki yaprağı, vb.’den oluşan örtüler son kez yenilenmelidir. Sonbaharda ya da kış boyunca tohum olarak ekilen bitkilerin yerlerine dikilmesine de Mart ayında başlanır.

 

AĞUSTOS

Ağustos ayının çiçeği: Glayöl

Ağustos ayında yazlık çiçekler, balkon, teras ve saksılarda bulunan çiçekler dışında gübreleme işlemi son ermiştir. Ön hazırlığı yapılmış ağaç nakilleri bu ayın ikinci yarısından itibaren gerçekleştirilebilir. Çimler her gün sulanıp haftada bir kez kesilir; ay boyunca iki kez sarı lekelerin oluşmuna karşı özel maddeler kullanılarak mikroptan arındırılır.

Bu ay içerisinde Eylül’de çim ekilecek alanların toprak hazırlığı yapılır. Sulama, biçim, yabani ot ayıklama, ilaçlama vb. işlemlere devam edilir.

EYLÜL

Eylül ayının çiçeği: Aster (Yıldızpatı)

Ağustos ayında tatile çıkılmış ve bitkiler susuzluktan etkilenmişlerse, budanmalıdırlar. Budamadan sonra, bahçe sopasıyla toprağın sert ve tıkız tabakası kaldırılarak bitki iyice beslenip, bolca sulanmalı, sonrada organik ya da mineral gübreyle gübrelenmelidir.

Bitkinin yeni bir çiçek verme dönemine girmesi istendiğinde, bolca budanmalı, yaprakları her 5 günde bir üç kez ıslatılmalı, yapraklar ıslatılırken suyun içerisine hormon uyarıcı bir madde koyulmalı, haftada iki kez kökten yapılan sulamada flor bazlı bir madde kullanılmalı, arkadan hemen demir sülfat ve su karışımından oluşan sulama suyuyla, haftada 2 kez bir başka sulama yapılmalıdır.


EKİM

Ekim ayının çiçeği: Aynısefa (Şamdan çiçeği)

Belleme, çapa veya fidan çukuru açılması gibi her türlü toprak işlemesi için Ekim ayı ideal aydır. Toprak işlenmeden önce organik gübre verilmesi ideal olur.  


KASIM


Kasım ayının çiçeği: Krizantem (Kasımpatı)

Hava ve toprak koşulları uygun olduğu sürece her türlü toprak işleri yapılır. Kış öncesinde yabansı otların ayıklanması ve bitki diplerinin kabartılması uygun olur.

Bu ay dikim ayı olduğu kadar budama ayıdır da. Sonbahar budaması özellikle çiçeklerini baharda meydana getirdikleri sürgünler üzerinde veren ağaççık ve süs çalıları için önemlidir.

 


ARALIK


Aralık ayının çiçeği: Atatürk çiçeği veya Nergis

 
Bu ay dikim ayı olduğu kadar budama ayıdır da. Sonbahar budaması özellikle çiçeklerini baharda meydana getirdikleri sürgünler üzerinde veren ağaççık ve süs çalıları için önemlidir.

Güllerde budama, dal ve sürgünlerin yarı yerinden kesilmesiyle yapılırken diğer bitkilerde budama şekli, bitkinin cins ve ihtiyacına göre ayarlanmalıdır.

 

 

 

 

Eğer bahçenizin gelişmesini, bahçenizde istediğiniz görüntüyü yakalamak istiyorsanız bunu ancak düzenli ve doğru bakımla sağlayabilirsiniz.

Bahçenizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için:

·         Düzenli ve yeterli mevsime göre gübre ve besin takviyesi

·         Gerekli görülen durumlarda ilaçlama yapılması

·         Düzenli olarak toprağın pH, tuz ve mineral kontrolü yapılması ve dengelenmesi

·         Ağaç ve çalıların bakım ya da form amacıyla budanması,

·         Sıklaşma görülen alanlarda gerekli seyreltmelerin yapılması

·         Rüzgar, toprak kayması vs. dış etkenlerle zarar görmüş bitkilerin eski konumlarına getirilmesi

·         Bozulma görülen bitkilerin değiştirilmesi

·         Çimlerin düzenli aralıklarla biçilmesi

·         Çimlerde bulunan yabancı otların alanı boğmasının önlenmesi, sürekli yabancı ot kontrolü

·         Çimlerin gübrelenmesi, ilaçlanması, aeratör ile havalandırılması, silindirlenmesi

·         Çıkan çöp vs. artıkların uzaklaştırılması gerekir.
 

 

 

 

Baharda dikilen, yazın açan çiçekler:

 

Afrika zambağı: İlkbahar döneminde dikilirler ve yazın (temmuz, ağustos) çiçek açarlar.

Zambak (Lilium): Sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde de dikilebilirler.

Çiçeklenmeleri mayıs-ağustos aylarında olur.

Hezaran: Mayıs-temmuz aylarında çiçekleri açar. Hezaran kelimesinin anlamı “binlerce” demek. Bitkinin bir dalında sayısız çiçek açtığı için bu adı almış olmalı.

Hercai menekşe: Bir zamanların ilkbahar-yaz çiçeği olan hercailer yeni çeşitleriyle son yıllarda kış aylarında da gülen yüzlerini gösteriyorlar.

Kanarya gülü: O bir gül değil ama bir gül kadar zarif ve güzeldir. Nisan-mayıs aylarında çiçek açar.

Leylak: Her tür toprakta rahatlıkla gelişim gösterir. Mart-mayıs aylarında çiçek açar. Bahçe bitkisidir.

Aslan ağzı: Bahçe bitkisidir. Balkonlarda büyük saksılara dikilebilir. Ocak-mart aylarında dikilir. Güneşli yerleri sever. Yazın açarlar.

Küpeli çiçeği: Özellikle asma saksılarda çok güzel bir görüntüsü oluyor. Uygun şekilde bakılırsa soğuklara kadar çiçek açar. Direkt güneş almayan serince bir yerde tutulmalı. Düzenli olarak su ve gübre verilmeli. İç mekân için pek uygun değil, pencere önlerini veya balkonları tercih ediyor. Toprağı hafifçe kuruyunca sulayın.

Petunya: Çok dekoratif çiçeklerdir. Duvarda, bahçe korkuluklarında, balkon önlerinde yayılabilir. Son zamanlarda siyah torbalarda asmaya uygun şekilde yetiştiriliyorlar. Akdeniz’de özellikle Kırbıs’ta çok yaygın. Sarmaşık olan türlerini tercih edebilirsiniz. Mart sonuna kadar dikimi yapılıyor. Mayıs ayının başlarında çiçeklenmeye başlıyor. Balkonda asma saksılarda yetiştirebilirsiniz.

 

 

 

 

Kaynak:

www.cicekansiklopedisi.com 

www.ciceksepeti.com (Online çiçek siparişleriniz için her zaman tıklayabilirsiniz. Çok şık çiçek buket seçenekleri bulunuyor)

Fotoğraflar: Suzan Hamarat

Paylaş:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • FriendFeed
  • MySpace
  • Reddit
  • StumbleUpon
  • Twitter

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın