Asil enginar (ya da Küçük Korku Dükkanı)

 

İstanbul’daki güzelim enginar tarlaları yıllar ve yıllar boyunca rant için gecekondu yerleşimine açıla açıla ortada ne enginar kaldı ne de enginar tarlası. Hadi yalan olmasın çarpık kentleşmeye teslim olmuş Bayrampaşa’ da anlamsız bir enginar heykeli duruyor. Ne enginarın nazlı güzelliğini ne de o uçuk mis gibi tadını çağrıştıran.

Daha çok küçük korku dükkanındaki uzaydan gelen ve dünyayı işgal etmeye çalışan insan yiyen çiçeği anıştırıyor.

1986 yapımı Frank Oz imzalı bu müzikali izlemek gerçekten çok keyifli. İlk versiyonu 1960 Roger Corman imzalı bu filmin 1986 çevriminde siyah saçlı bir Steve Martin izlemek da ayrıca eğlenceli. Tabii bu kadar az yetiştirilebilen bir sebze, sonunda fiyatıyla küçük korku dükkanı misali fiyatıyla dudak uçuklatıyor. Hele ki bir de organik aldıysanız valla ne diyim haşlama suyunu da atmayın yüzünüze tonik yapın.


Bu arada enginarın faydaları da say say birmez. Hatta bir enginar yetiştiricisi bir çiftçi hanım tanıdığım. Enginar yapraklarıyla koyunlarını beslediğinde, süt üretiminin iki katı arttığını söyledi. Doğrudur. Bir bakalım enginarın faydalarına sonra da farklı ve şık bir enginar tarifi vereyim.

 

Baş ve sap kısımları sebze olarak yenen enginar (Cynara scolymus), Batı ve Orta Akdeniz bölgelerinin yerli bitkisi. Daha ilkçağlarda Doğu Akdeniz’e götürülerek ekilen enginarın Roma İmparatorluğu döneminde çok değerli bir bitki olarak ün saldığı biliniyor. Günümüzde birbirinden değişik yemekleri yapılan enginar dikildikten sonra yıllarca yaşayan bir bitki. Ekildikten dört ile sekiz yıl sonra çiçek başçıklarının büyüklüğü ve kalitesi düşmeye başladığında, kök parçalarından alınan sürgünlerden yeni bitkiler üretiliyor. Günümüzde Akdeniz ülkeleri, Belçika ve ABD’de California başta olmak üzere iklimi yumuşak ve nemli, toprağı killi, kumlu ve rutubetli pek çok ülkede yetiştirilen enginarın faydaları saymakla bitmiyor.

Bu kadar faydalı olmasının nedeni, bünyesinde “cynarine” içermesi. Enginarda aynı zamanda yüksek miktarda magnezyum, demir ve C vitamini de bulunuyor. Kandaki üre, kolesterol ve şeker miktarını azaltan enginar, düşük kalorili olması nedeniyle rejim yapanların baş tacı. Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önleyen, sinirleri güçlendirerek vücuda dinçlik veren, ruhi ve bedeni bitkinliği ortadan kaldıran enginar, unlu yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırdığı gibi kolesterolü düşürüyor.

Bu mucizevi bitki ayrıca karaciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesini sağlıyor, böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı oluyor, ishali kesiyor, mide ile bağırsakların temizlenmesinde büyük rol oynuyor ve romatizma hastalarına tavsiye ediliyor. İştah açıcı özelliği de olan enginarın yalnızca emzikli kadınlar, böbrek ve mesanesinde iltihap olan kişiler tarafından yenilmemesi gerekiyor.

Enginar pişirmenin de püf noktaları var. Kararmaması için ayıklandıktan hemen sonra içinin ve dışının limonla ovulması lazım. Enginarlar yine aynı nedenle pişirilmeden önce iki litre suya, üç kaşık un ve bir limon sıkılarak hazırlanan bir karışımda bekletiliyor. Bu faydalı sebzeyi yedikten sonra üstüne biraz su içerseniz, damağınızda benzersiz bir lezzet hissedeceğinizi hemen söyleyelim. (bilgiler mynet.com’dan derlenmiştir)

PATATESLİ SARIMSAKLI TAZE KİŞNİŞLİ ENGİNAR

MALZEMELER
————————

4 adet enginar tablası
2 adet orta boy patates
10-15 diş sarımsak
2-3 sap taze kişniş ya da kurusu
Yarım fincan zeytinyağı
Yarım limon kendisi ve suyu
Tuz

YAPILIŞI
——————
Patatesleri soyup küp küp doğrayın ve tencerede 2 bardak su ile haşlamaya başlayın. Patatesler kaynadıktan sonra altını kısıp 15 dakika daha haşlayın, ardından haşlanmakta olan patateslere soyulmuş sarımsakları (mevsiminde taze baş sarımsakla daha da güzel olur) ekleyin. Üzerine yarım limon suyu ve yarım sıkılmış limonun kendisini de ekleyip bir on dakika daha haşlayın, tuz ekleyip şöyle bir karıştırın. Patatesler çiğnenebilir, sarımsaklar da yumuşamış hale gelince patates ve sarımsakları kevgir kepçeyle çıkartıp tenceredeki suya enginarları ekleyip enginarları da aynı suda pişirin.

Enginarlar pişince servis tabağına alıp, patates ve sarımsakları enginar tablalarının üzerine pay edin. Üzerine de taze sap kişnişi tazesi yoksa kurusu da olur kıyıp, oda sıcaklığında soğutup buzdolabında hafif serinletip servis edin. Tencerede kalan suyu ise bir bardağa koyup için emin olun bu kadar lezzetli bir sebze suyu az bulunur.

Paylaş:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • FriendFeed
  • MySpace
  • Reddit
  • StumbleUpon
  • Twitter

Tags: , , , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın